Chcete bydlet ve svém?



Bydlení existuje nájemní nebo v osobním vlastnictví. Každému vyhovuje něco jiného, a jsou samozřejmě i lidé, kteří preferují bydlení v nájemním vztahu. Pronajmout je možné si byt i dům, a vždy záleží na tom, jaké podmínky si mezi sebou stanoví pronajímatel a nájemce. V poslední době se hodně mluví o tom, že je stále těžší sehnat hezké nájemní bydlení za dostupnou cenu. Tak, jako rostly ceny vlastního bydlení, podobně rostlo i bydlení nájemní. Často se stává, že lidé paradoxně platí větší částky za nájemní bydlení, než by platili za hypotéku. Jenže ne každý si chce hypotéku brát.

klíč k domu

Hypotéka na bydlení je přitom pro většinu lidí jedinou cestou, jak si vlastní bydlení dovolit. Vzhledem k tomu, jaký nepoměr je u nás dlouhodobě mezi reálnými příjmy a cenami nemovitostí, je logické, že většina lidí potřebuje schválit hypotéku. Pomocí hypotéky je možné koupit si bydlení, postavit si dům a nebo zrekonstruovat byt či dům. Získat hypotéku ale není tak jednoduché, protože na základě doporučení České národní banky banky zpřísnily podmínky, za kterých za hypotéku získat.

peníze koruny

Co budete potřebovat?
V současné době je potřeba počítat s tím, že stoprocentní hypotéky už se téměř nikde nedávají. Proto potřebujete mít pozemek ke stavbě, nemovitost k rekonstrukci a nebo naspořenou finanční částku ve výši 10 až 20 % z celkové částky hypotéky. Nesmíte mít žádné dluhy, nesmíte být vedení v rejstříku dlužníků, a musíte mít dostatečné příjmy na splátky. Pokud tedy zvažujete nákup nového auta, raději ho odložte do doby, než si vyřešíte bydlení. Jakýkoliv úvěr totiž snižuje vaši bonitu, což znamená, že se vám snižuje šance na poskytnutí hypotéky.

Banky si velmi dobře prověřují žadatele o hypotéku, proto myslete i na to, že byste se měli vyhnout hazardu velkým obloukem. I ten má vliv na to, zda vám hypotéku banka schválí, či nikoliv.