Dovolená na severu



Možná se ani nebudeme věnovat tomu jak, ale spíše tomu, kde to bude. U moře jsme každý rok a tak můžeme zkusit změnu. Není pro každého. Kdo nemá rád zimu a trošku toho sněhu, asi to nebude nic pro něj. Ale pro ty ostatní to bude návštěva v ráji. Nuže, podívejme se do Grónska, obrovského ostrovu plného ledu a zimy.  

Místní obyvatelé mu říkají Kalaallit Nunaat a je jich něco přes padesát šest tisíc. Formálně spadá ostrov pod Dánsko, ale zde se to tak nějak nebere. Můžete sem přijet jen s občankou, ale všeobecně se tento postup nedoporučuje. Vízum nebudete potřebovat, pokud zde ovšem nemíníte být déle než tři měsíce. Jinak je nejlepší mít pas. 

Moře a hory

Nu a nyní již k tomu, co zde lze vidět. Samozřejmě jde pouze o náhodný výběr, je zde toho daleko daleko více. Tak v žádném případě nemůže vynechat návštěvu ledovce Sermeq Kujalleq. Jde o nejproduktivnější ledovec celého severu vůbec a pohybuje se rychlostí čtyřicet metrů za den. Pokud se budete chtít dostat co nejblíže severnímu pólu, tak musíte mrknout na Mys Morris Jessup. Odsud byste šli jen sedm set kilometrů a už byste zakopli o čouhající zemskou osu na pólu. Je to prakticky za rohem. Zmíněný mys je zároveň také nejsevernější bod světové souše.  

ledovec

Také můžete navštívit Ilulissat, což je také velmi zajímavé místo, hlavně pro pozorování slunce nebo polární záře. Místní obyvatelé zde bydlí v domcích s izolací skelné vaty. Domky stojí na sloupech, to proto aby se neohříval led pod nimi.  

Co zde budete jíst? Tak především jsou to dary moře, ale nezapomeňte ochutnat slavnou polévku auaast. Je to maso toho, co je po ruce s bramborami. Jinak pokud jste masoví, můžete zde mít třeba tulení, pižmoní nebo velrybí. A místní pochoutka je ammassat, což je vlastně sušené maso mořských ryb. Pokud pak navštívíte eskymáky, určitě vám nabídnou mattak. Na to pozor, je to syrová velrybí kůže s tukem. Dobrou chuť.