Určitě jste i vy někdy měli problémy se svými střevy. Znáte to. Jednou je to nadýmání, podruhé zácpa, pak nadměrná plynatost, jindy zase průjem. Udržet svá střeva zdravá není vůbec jednoduché. Ale přitom je to velmi důležité. Střeva nejsou jen místem, kde trávíme naši potravu. Mají také zásadní funkci v našem imunitním systému a hladině energie. Ve střevech se nachází spousta bakterií, které tvoří střevní mikrobiom. Tyto bakterie nám pomáhají rozložit potravu, podporují imunitu a také brání škodlivým látkám, aby pronikly do našeho těla. Pokud se střevní mikrobiom naruší, může to vést k zažívacím problémům nebo náchylnosti k infekcím.
Jak můžete podpořit zdraví vašich střev?
Vláknina
Vláknina je klíčovou složkou pro fungování střev. Najdeme ji zejména v celozrnných potravinách, ovoci, zelenině a luštěninách. Podporuje přirozené pohyby střev a prospěšné bakterie v našich střevech se jí živý.
Probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které podporují střevní mikroflóru. Můžeme si je zakoupit buď v tabletkách, jako doplněk stravy, nebo je najdeme také v mléčných výrobcích, jako jogurty nebo kefír. Dále jsou také v kysaném zelí nebo korejském fermentovaném zelí zvaném kimči.
Bylinky
Dokonce i bylinky mohou pomoci podpořit zdraví našich střev. Například heřmánek, který pomáhá při nadýmání nebo podráždění žaludku. Dále pak máta, která uvolňuje svaly v trávicím ústrojí a pomáhá s plynatostí. Zázvor zase zmírňuje nevolnost a podporuje trávení. Bylinky, které vám uzdraví střeva najdete v čaji na střeva.
Pitný režim
Dostatečný pitný režim je pro vaše střeva velmi důležitý. Voda totiž pomáhá vláknině, aby správně fungovala a hydratuje stěny střev. Tím se usnadní průchod stolice. Zejména pokud trpíte zácpou, je pro vás pitný režim zcela zásadní. Nejlepší je zvolit čistou vodu nebo různé čaje.